2022 m. spalio 21 d. VIKO Pedagogikos fakulteto Socialinės gerovės katedros vedėja, docentė, daktarė Dalia Kačinaitė-Vrubliauskienė, Socialinio darbo studijų programos komiteto pirmininkė Rita Virbalienė ir Socialinės gerovės katedros lektorė, projektų vadovė Aušra Simoniukštytė dalyvavo Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos surengtoje apskrito stalo diskusijoje „Laisvės atėmimo bausmę atliekančių nuteistųjų vaikai: ką apie juos žinome?“.
Diskusijos metu Kalėjimo departamento Resocializacijos skyriaus vyriausioji specialistė Virginija Klimukienė pristatė 2021 metais atliktos 566 nuteistųjų apklausos rezultatus, iš kurių matyti, kad daugiau nei pusė (58 proc.) apklausoje dalyvavusių respondentų nurodė turintys vaikų, daugiau nei 40 proc. – nepilnamečių vaikų. Dažniausiai nuteistieji nurodė turintys po vieną ar du nepilnamečius, ikimokyklinio arba jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikus. Tyrime dalyvavusių nuteistųjų nuomone, jų ryšių su vaikais palaikymą apsunkina bausmių vykdymą reglamentuojantys teisės aktai, trūksta pasimatymams tinkamų fizinių sąlygų. Kita vertus, šeimos, kurios narys atlieka laisvės atėmimo bausmę, visuomenėje yra stigmatizuojamos, todėl slepia šią informaciją, nedrįsta, dažnai ir nežino, kur galėtų kreiptis pagalbos.
Romų visuomenės centro direktorė Svetlana Novopolskaja atkreipė dėmesį į ydingą praktiką, kuomet paprastai gausioje romų šeimoje augę vaikai, nuteisus tėvus, yra išskirstomi po skirtingas globos institucijas arba į skirtingų globėjų šeimas. Tokiu būdu vaikai ne tik nustoja bendrauti su savo broliais ir seserimis, bet, pakliuvę į globos įstaigą ar pas lietuvius globėjus, pamiršta gimtąją kalbą, praranda etninę tapatybę ir ryšį su romų bendruomene.
Vilniaus kolegijos dėstytojos atkreipė dėmesį į ryšių su šeima palaikymo svarbą dėl sėkmingos kalinių resocializacijos, nes dėl nutrūkusių ryšių tarp įkalintų tėvų ir vaikų kenčia ne tik vaikai, bet ir tėvai.
Diskusijoje kalbėjo ir įvairūs vaiko teisių, resocializacijos, žmogaus teisių specialistai.
Diskusiją moderavo Liz Ayre, Children of Prisoners-Europe direktorė, ir Ewelina Startek, nevyriausybinės organizacijos, dirbančios su kalinių vaikais Lenkijoje, vadovė.
2022 m. spalio 24. Vilniaus kolegijos direktorė dr. Žymantė Jankauskienė pasirašė bendradarbiavimo sutartį tarp Vilniaus kolegijos ir Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos.
Vilniaus kolegija – pirmoji institucija Lietuvoje, pradėjusi rengti socialinius darbuotojus dirbti bausmių vykdymo sistemoje.