2024 m. balandžio 11 d. Vilniaus kolegijos Pedagogikos fakultete (toliau – VIKO PDF) vyko Socialinės gerovės katedros organizuota respublikinė mokslinė-praktinė konferencija „Socialinio darbo kaita atliepiant visuomenės poreikius“, kurios tikslas plėtoti teorijos ir praktikos dermę keičiantis gerąja patirtimi, pristatant socialinio darbo galimybes ir paslaugas kintančioje visuomenėje.
Konferencijoje plenarinius pranešimus skaitė ir patirtimi dalijosi VIKO PDF lektorius dr. Vaidotas Valantiejus, apžvelgęs gerovės valstybės ištakas ir perspektyvas šiuolaikinėje demokratijoje. Fabijoniškių socialinių paslaugų namų direktorė Anželika Žolnerukaitė ir socialinė darbuotoja Aušra Ravaitienė pranešime „Krizėms atsparus socialinis darbuotojas: kaip tokiu tapti?“ pristatė metodus, kurie šios profesijos atstovams padėtų išvengti streso ir perdegimo. Temą pratęsė VIKO PDF lektorė Jūratė Makauskienė, aptarusi supervizijos poveikį įgalinant socialinius darbuotojus neperdegti ir išspręsti darbe kylančias problemas.
Po pertraukos pranešimai buvo skaitomi sekcijose. Pirmojoje sekcijoje skaityti pranešimai apie paslaugų teikimą negalią turintiems asmenims dienos ir stacionarios globos įstaigose, kuriose kasdien susiduriama su įvairiais iššūkiais. Konferencijos metu pranešėjai bei dalyviai dalijosi gerąja patirtimi, kaip globos namuose užtikrinti paslaugų gavėjų privatumą, atliepiant individualius lytiškumo poreikius; kaip sėkmingai teikti bendruomenines paslaugas grupiniuose gyvenimo namuose, įgalinant globos namų gyventojus būti savarankiškus; kaip užtikrinti gyvenimo kokybę demencija sergantiems asmenims, atliepiant jų individualius poreikius; kokius prevencinius metodus taikyti slopinant agresyvų paslaugų gavėjų elgesį ir dauguma kitų.
Antroje sekcijoje pranešimus skaitė specialistai, dirbantys su sunkumų patiriančiomis šeimomis. Jie aktyviai diskutavo apie darbo specifiką, dalinosi patirtimi, mokėsi iš kolegų bei kitų specialistų. Konferencijos dalyviai akcentavo, kad aktyvus dialogas svarbus ne vien siekiant profesinio tobulėjimo, bet ir gerinant šių šeimų gyvenimo sąlygas. Dalinimasis gerąja patirtimi padeda formuoti šeimos stiprinimo politiką ir praktiką, siekiant veiksmingiau bei efektyviau padėti sunkumų patiriančioms šeimoms. Varėnos socialinių paslaugų centro atstovės Danutė Stankūnienė ir Rita Kvietkauskienė pranešimo metu pabrėžė, kad vaikų ir tėvų santykį svarbu formuoti ne tik konsultuojant paslaugų gavėjus namuose, bet ir bendruomeninių veiklų metu, kuomet tėvai ir vaikai stiprina tarpusavio ryšį. Vilniaus rajono šeimos ir vaiko gerovės centro atstovė Teresė Radžiūnienė pranešime akcentavo, kaip svarbu socialiniam darbuotojui ir šeimai tapti komanda, įgalinant šeimos narius aktyviai siekti teigiamų pokyčių. Anot ilgametės socialinio darbo praktikės, mediatorės Kristinos Bolšakovienės, dirbant su sunkumų patiriančių šeimų vaikais svarbu neatsilikti nuo dinamiško paauglių pasaulio, sekti jų stiliaus, laisvalaikio tendencijas, nes tai padės užmegzti ryšį. Socialinio darbo ypatumus globos srityje pristatė Vilniaus rajono šeimos ir vaiko gerovės centro atstovė Anželika Bagočiūnienė, apžvelgusi globėjų patirtis ir pareigą padėti vaikui nesijausti vienišam ir nereikalingam, būti šalia ir paremti vaiką tokį, koks jis yra. Vilniaus Žolyno socialinės globos namų direktorė Ieva Norkienė apžvelgė svarbius globos pertvarkos akcentus, kalbėjo apie darbą su bendruomene, akcentavo, kaip svarbu globojamiems vaikams pasibaigus globai neprarasti ryšio su juos užauginusiais darbuotojais. LPF „SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija“ Šeimų stiprinimo programos koordinuojančios atvejo vadybininkės Tatjana Luškevičienė, Diana Trimailova, Margarita Jusel ir Ingrida Jacynienė pabrėžė šeimų, patiriančių socialinę riziką, duomenų apsaugos svarbą, kadangi šeimai esant krizinėje situacijoje informacijos rinkimas ar perdavimas turi būti vertinamas iš šeimos gerovės perspektyvos.
Trečiojoje sekcijoje kalbėta apie socialinį darbą su pažeidžiamų grupių asmenimis. Specialistai aptarė paslaugų organizavimo ypatumus dalyvaujant užimtumo skatinimo ir motyvavimo, emocinės sveikatos stiprinimo projektuose. Varėnos socialinių paslaugų centro atvejo vadybininkė Inga Valadkienė pristatė sėkmingos romų vaikų socializacijos metodus, pabrėžė paslaugų gavėjų kultūrinių ypatumų žinojimo svarbą. Švenčionių rajono socialinių paslaugų centro atstovės Inga Virvičienė ir Neimantė Miloševskė pristatė inovatyviai organizuojamas apnakvindinimo paslaugas smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantiems asmenims.
Respublikinėje mokslinėje-praktinėje konferencijoje dalyvavę socialiniai darbuotojai iš Vilniaus, Tauragės, Marijampolės, Rokiškio, Varėnos, Joniškio, Kėdainių, Širvintų, Alytaus ir kitų Lietuvos socialines paslaugas teikiančių įstaigų ne tik dalinosi gerąją patirtimi, iššūkiais ir problemų sprendimo būdais, bet ir užmezgė bendradarbiavimo ryšius su kolegomis ir VIKO PDF bendruomene, Socialinio darbo studijų programos studentais.