2025 m. balandžio 10 d. Vilniaus kolegijoje Pedagogikos fakultete vyko respublikinė mokslinė-praktinė konferencija „Socialinio darbo kaita atliepiant visuomenės poreikius: inovacijos ir geroji praktika“, subūrusi socialinio darbo tematikos tyrėjus ir praktikus, kurie dalijosi naujausių tyrimų rezultatais, metodais ir gerosiomis praktikomis, siekiant gerinti teikiamas socialines paslaugas ir jų prieinamumą įvairioms paslaugų gavėjų grupėms. Konferencijos dalyvius pasveikino LR Seimo narys Karolis Podolskis, Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos prezidentė Jūratė Tamašauskienė ir Vilniaus kolegijos Pedagogikos fakulteto dekanė Vaiva Juškienė. Plenariniame posėdyje Pedagogikos fakulteto docentas dr. Vaidotas Valantiejus apžvelgė socialinio darbo reikšmingumą kintančioje gerovės valstybėje. Lietuvos kalėjimų tarnybos Resocializacijos koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Gintarė Gerybaitė pristatė socialinio darbo profesionalų veiklą Lietuvos kalėjimuose. Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos viceprezidentė Miglė Maniušytė aptarė septynias šiuolaikines socialinio darbuotojo kompetencijas. Pedagogikos fakulteto lektorė, Strėvininkų socialinės globos namų direktorė Danutė Trukšinienė ir UAB „Efektyvi vadyba“ kokybės vadovas Rimtautas Dališanskis pristatė, kaip organizuoti tikslingą ir efektyvią veiklą, kuriančią vertę klientui ir pačiam specialistui.

Per antrą konferencijos dalį konferencijos dalyviai vyko keturiose sekcijose: Socialinis darbas su vaikais ir jaunimu, Socialinis darbas su sunkumų patiriančiomis šeimomis, Socialinis darbas su senyvo amžiaus asmenimis, Socialinis darbas su negalią turinčiais asmenimis.

Socialinio darbo su vaikais ir jaunimu sekcijoje buvo dalijamasi patirtimi, kaip kurti vaikų gerovę ir ugdyti jų vertybes, aptariamas stigmos poveikis psichoaktyvias medžiagas vartojančių asmenų tapatybei, iššūkiai ir jų įveika, teikiant trumpalaikę socialinę globą pabėgėlių vaikams, filmų terapijos bei užimtumo nauda, vedanti nuo bendrystės iki emocinės vaikų ir jaunuolių gerovės.

Socialinio darbo su sunkumų patiriančiomis šeimomis sekcijoje pranešėjai aptarė pagalbos šeimoms, susiduriančioms su socialiniais, psichologiniais, emociniais ar ekonominiais sunkumais, formas ir strategijas. Pranešėjai pristatė platų socialinio darbo su šeimomis kontekstą – nuo intensyvios pagalbos krizių laikotarpiu iki ilgalaikio įgalinimo proceso. Taip pat kalbėta apie tradicinius bei inovatyvius pagalbos būdus: pozityvios tėvystės ugdymą, laikinosios vaikų priežiūros paslaugas, motyvacinį interviu, dirbtinio intelekto taikymą šiose situacijose. Diskusijų metu atkreiptas dėmesys ir į tai, kad socialinis darbas su šeima reikalauja ne tik profesionalumo, bet ir jautrumo, gebėjimo įsiklausyti, kurti ryšį bei dirbti kompleksiškai, įtraukiant įvairias institucijas.

Socialinio darbo su senyvo amžiaus asmenimis sekcijoje pranešėjai pristatė naujausius metodus, taikytinus dirbant su asmenimis, sergančiais demencija ir Alzheimerio liga, aptarė Montessori metodo taikymą, aplinkos vaidmenį užtikrinant orumą bei savarankiškumą ir sprendė adaptacijos globos namuose problemas.

Konferencijos pranešėjai Socialinio darbo su negalią turinčiais asmenimis sekcijoje pristatė globos namų darbuotojų požiūrio kaitą į paslaugų gavėjų įgalinimą; išankstines nuostatas, baimes, adaptaciją bei gerąją grupinio gyvenimo namų patirtį; apsaugoto būsto, socialinių dirbtuvių bei paruošimo darbo rinkai paslaugas kaip gyvenimo kokybės garantą psichosocialinę negalią turintiems žmonėms; slaugos ir socialinio darbo komandinę sinergiją kasdienėje specializuotos slaugos praktikoje; lengvai suprantama kalba rengiamus vidaus dokumentus bei inovatyvų socialinį darbą su įvairiais iššūkiais, sprendimais ir keliu į pokyčius.

Konferencijos metu dalyviai dalijosi patirtimi, aptarė socialinių paslaugų teikimo aktualijas, diskutavo. Šis renginys buvo svarbus žingsnis siekiant gerinti socialinių paslaugų kokybę ir adaptuoti socialinio darbo praktiką prie besikeičiančių visuomenės poreikių.